PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

Homeportfolio management

Model dojrzałości Portfolio projektów w/g Gartnera

Like Tweet Pin it Share Share Email

Pojawił się bezpłatny raport Gartnera  (udostępniony dzięki firmie Compuware) opisujący model dojrzałości zarządzania programem i portfelem projektów w organizacji.

Model dojrzałości zarządzania programami i portfelami projektów przygotowany przez Gartnera ma na celu ustalenie priorytetów i celów w organizacji, co ma służyć usprawnieniu zarządzania portfelami i programami.

Model ten jest 6stopniowy (od poziomu 0 – nie istniejący do poziomu 5 – w pełni dojrzały). Każdy poziom jest zdefiniowany w następujących wymiarach: ludzie, proces zarządzania portfelem projektów, zarządzanie finansowe, techinka oraz relacje (kto, za co jest odpowiedzialny – na zasadzie macierzy RACI).

Docelowym punktem dla większości organizacji będzie poziom 3 (podobnie, jak to jest w modelu CMMI), wyższe poziomy wiążą się ze znacznym nakładem i nie muszą być odpowiednie dla wszysystkich organizacji.

Zachęcam do zapoznania się z raportem, który możecie pobrać tutaj.

P.S. Blog nadal jest w lekkim zawieszeniu, po 8 kwietnia artykuły powinny pojawiać się z dotychczasową częstotliwością, po tej dacie zajdą też pewne zmiany (na razie owiane głęboką tajemnicą) na blogu.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *