PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

Homeitwkrakowie

PMP vs Prince2 vs IPMA-C – certyfikaty kierowników projektów – Infografika

Like Tweet Pin it Share Share Email

Przygotowałem dla Was infografikę, która przedstawia porównanie popularności certyfikatów: PMP, Prince2 Practitioner i IPMA-C. IMożecie się z niej dowiedzieć, który certyfikat jest bardziej popularny i czy wszędzie na świecie jest tak samo? Jak wypada porównanie kosztów poszczególnych certyfikacji.


Infografika powstała na podstawie ilości wyszukań w Google w lutym 2013 (narzędzie udostępnione przez Adwords) oraz oficjalnych danych publikowanych na stronach właścicieli certyfikatów. W przypadku Prince2 Practitioner liczba aktywnych certyfikatów została oszacowana, gdyż APMG podaje dane jedynie o liczbie odbytych egzaminów, podaje jednak poziom zdawalności (na poziomie 75%), więc w miarę z dobrym przybliżeniem można przyjąć liczbę certyfikatów.

Wnioski jakie się nasuwają, niewiele się różnią się od tych, które publikowałem niespełna cztery lata temu. Globalnie triumfuje PMP, z niewielkimi wyjątkami tj. Wielką Brytanią, Holandią, gdzie Prince2 ciągle posiada miażdżącą przewagę.  W Polsce wygrywa PMP, ale nie jest to wielka różnica (gdyby porównywać certyfikaty na poziomie niższym, Prince2 zapewne byłby wygrał), ciekawym przypadkiem jest również jest Australia, gdzie wg Google obydwa certyfikaty są równie popularne. Warto jeszcze odnotować certyfikację IPMA, która całkiem nieźle sobie radzi w Europie (Niemcy, Holandia – 16%), w Polsce 7% zapytań.

Ciekawe jest również porównanie kosztów, jakie należy ponieść aby przystąpić do egzaminu (nie uwzględniają kosztów szkoleń), wygląda na to, że im certyfikat bardziej niszowy tym certyfikacja jest droższa (PMP – 555 USD, Prince2 – 1215 USD, a IPMA-C to już ponad 1800 USD). Warto to wziąć pod rozwagę. Chciałbym również przypomnieć, że zasadniczo obszary pokrywane przez certyfikacje się uzupełniają – od wiedzy bardzo przekrojowej, po nastawionej na konkretne procesy i działania.

Wkrótce postaram się uzupełnić analizę o popularność certyfikacji w ofertach pracy. Rozbudowując tym samym infografikę. Jak zwykle czekam na uwagi i komentarze.

Comments (4)

  • Hi

    Nice graphic. In look at the search data did you adjust for the face that PMP is also a search term for a number of other things such as portable music layer etc. I only wonder because we rank on page one for PMP in the UK but sales are less than 1% of the PRINCE2 volume.

  • PMP as search terms can in fact have other meanings, however it’s mariginal as google adwords all references were to the project management only. It’s always an estimation, indeed taking into account a number of job postings requiring PMP it was about 10%.

  • Interesting info-graphic and I guess expected to have the PMP as most popular in term of numbers and more than PRINCE2 and IPMA Level C. A few questions:

    1) why are you comparing these three – do you consider them equivalent?
    2) Are you in other places comparing pre qualifications?

  • Czy statystyki zmieniły się na przestrzeni czasu? ciekaw jestem jak to wygląda dziś i jak procentowo zmieniło się zastosowanie certyfikatów PMP w Polsce jak i na świecie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *