PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

HomeFeatured

Darmowy ms project viewer do zastosowań komercyjnych – część 2

Like Tweet Pin it Share Share Email

 

Ponad rok temu napisałem artykuł na temat darmowych przeglądarek / czytników plików Microsoft Project. Opisałem w nim oprogramowanie Live Project firmy Kadonk. Live Project okazał się być świetną przeglądarką plików mpp, radząc sobie zarówno z plikami starszych wersji ms projecta jak i z plikami ms project 2007. Miał on jednak jedną poważną wadę, darmowa licencje uniemożliwiała komercyjne zastosowanie tej aplikacji. Nie tak dawno na blogu mobile-team.pl znalazłem wpis dotyczący przeglądarek mpp, które można używać w celach komercyjnych nie płacą za nie ani grosza. Postanowiłem się im przyjrzeć trochę bliżej.

Są to programy:

 •  Rational Plan
 •  Project Planner Reader
 • Afinion Project Viewer
 • Open Project 
 • GanttProject
 •  
  Przeprowadziłem kilka testów, których celem było sprawdzenie podstawowej funkcjonalności tych programów, czyli otwierania i prezentacji zawartości plików ms project. Do testu wykorzystałem kilkanaście plików, które używam w trakcie swojej codziennej pracy, różnią się one zarówno wielkością, stopniem skomplikowania harmonogramów, ilością wykorzystywanych pól, wersją ms projecta, w której zostały utworzone. Część z nich to harmonogramy wstępne, a część zawierała dodatkową informację dotyczącą postępu prac. O to jak sprawowali się poszczególni kandydaci.

  Rational Plan

  Jako jedyny z testowanych programów pozwolił na załadowanie kilku plików ms project jednocześnie. Oglądałem wersję 3.15.1 programu i muszę przyznać, że zachowywało się dosyć stabilnie. Miłym zaskoczeniem było bardzo szybkie otwieranie plików mpp. Program pozwala na wykonanie prostych analiz zasobów, kosztów i harmonogramu (analizy w postaci tabelarycznej), bezproblemowo również czyta pliki ms project 2007. Podobnie jak żaden z omawianych programów nie potrafił przenieść formatowania tekstu, aplikacja posiada też ograniczoną funkcjonalność w wyświetlaniu dodatkowych pól. Jeśli w pliku ms projecta są przechowywane informacje w polach Text.., to zapomnijcie o ich wyświetleniu.

  Project Planner Reader

   

  Jako jedyny z testowanych programów nie obsługuje plików zapisanych w formacie ms project 2007, niepoprawnie wyświetla również znaki narodowe (np. zamiast liter specyficznych dla polskiego alfabetu wyświetlił jedynie krzaczki). Program nie należy również do najszybszych, jeśli chodzi o otwieranie plików. Jednak cechą wyróżniającą tę aplikację były dosyć przejrzysty interfejs graficzny (chociaż nie jest możliwe jednoczesne wyświetlanie wykresu Gantt’a i listy zadań projektowych). Na uwagę zasługują analizy graficzne (obciążenie zasobów, earned value, PERT, itp.). Podobnie jak Rational Plan można w nim wyświetlić jedynie ograniczoną liczbę pól.

  Afinion Project Viewer

   

  Testowany w wersji 5.1. Program posiadał problemy ze stabilnością działania (częste crashe). Czas otwierania pliku również nie należał do najkrótszych. Ubogi zestaw możliwości, program nie umożliwiał wykonania podstawowych analiz (tak jak konkurencja). Nie stwierdziłem jednak problemów z otwieraniem plików ms project 2007.

  GanttProject

  Aplikacja ma całkiem przyjemny wygląd, nie radzi sobie jednak z plikami ms project’a w wersji 2007, a dodatkowo również z bardziej skomplikowanymi plikami ze starszych wersji programu. Przy dużych plikach praktycznie nie da się pracować. GanttProject pozwala zobaczyć jedynie nieliczne szczegóły zadań. Program nie może być rozważany jako poważana przeglądarka (wersja 2.0.10) plików ms project.

  Open Project

   
  Chyba najdojrzalszy z całej testowanej czwórki. Bezproblemowo otwiera pliki z wersji 2007 ms project’a. Aplikacja bardzo stabilna, szybki odczyt plików, posiada również możliwość wykonania podstawowych analiz, a także możliwość zapisywania zmian w plikach. Open Project to coś więcej niż tylko odpowiednik ms projcet viewer. Open project pretenduje do bycia alternatywą dla desktopowej wersji ms projecta (w wersji standard). Jako jedyny umożliwiał również przeczytanie informacji znajdujących się w polach typu Text (choć zmienione nazwy kolumn nie zostały wyświetlone).

  Czas na podsumowanie.

  Do przeglądania plików ms project’a (zarówno XP, 2003 i 2007) polecam Open Project, warto również zwrócić uwagę na rational plan (szczególnie dla tego, że jest javowy i można pracować z nim praktycznie na każdej platformie), który jest równie szybki, jeśli nie szybszy od Open Project’a. Jeśli jednak korzystamy z bardziej złożonych plików MS Project’a (z informacją zawartą w dodatkowych polach) to praktycznie wybór jest tylko jeden: Open Project.
  Project Planner Reader to raczej ładna ciekawostka (ładne wykresy), która nie obsługuje plików z ms project’a 2007. Można ją rozważać jeśli nie będziemy pracować z najnowszą wersją microsoft projecta.

  GanttProject nie radził sobie z bardziej skomplikowanymi plikami i pokzaywał jedynie ograniczony zestaw właściwości zadań.
  No i na koniec Afinion Project Viewer, który ze względu na dziwne zachowanie (szczególnie na większych plikach) oraz mocno ograniczoną funkcjonalność (wyświetlanie Gantt’a) raczej nie będzie się nadawał do pracy w środowisku biznesowym.

  Comments (12)

  • Witam!
   Dzięki za ciekawy artykuł opisujący alternatywy dla MS Project-a. Problem pojawił się jednak przy próbie znalezienia i ściągnięcia programu „Open Project”. Czy opisywany program to OpenProj (http://openproj.org/openproj)?

  • Linki w artykule zostały poprawione / The links in the post have been repaired.

  • Jest też darmowy GanttProject

  • Dodałem opis GanttProject’a, niestety nie wydał się dosyć sprawyny, aby można było go używać w codziennej pracy do przeglądania plików ms project.

   I added the GanttProject description, but it seemed that GanttProject is not very usefull as ms project viewer alternative.

  • Ja mam problem z Open Projectem: ustawiam „non-working time”, ale w projekcie dla konkretnego zasobu daty się nie zmieniają – dalej używa zasobu, mimo że w danym momencie zasób jest niedostępny.

  • pbejrzeć -> podejrzeć/obejrzeć

  • Dzięki za uwagę.

  • Dzięki za ten artykuł. Zwięźle, dobrze, na temat. Przydał mi się w szybkim znalezieniu programu.:)

  • RationalPlan Project Viewer was not designed as a MS Project Viewer. It is a viewer for RationalPlan products but it can also open MS Project files. A specialized viewer for MS Project (developed starting from RationalPlan Project Viewer) is MOOS Project Viewer.

  • Mateuszu, czy natrafiłeś na alternatywną przeglądarkę plików MS Project z polskojęzycznym interfejsem?

  • Pełna „fachura”. Mateusz gratulacje 🙂 Trafiłem tu przypadkowo i proszę jakie miłe zaskoczenie. Tak trzymać 🙂

  • Witam. w 2011 roku robiłem rozpoznanie na rynku. Celem było wybranie i zakup softu dającego możliwość przeglądu projektów robionych za pomocą MS Project. Wybrałem Seavus viewer. Mogę powiedzieć, że ludzie są zadowoleni. Mamy 20 licencji, interfejs po polsku, dobre wsparcie producenta (nadąża za MS wraz z podnoszeniem wersji MSProject). Strona http://www.seavusprojectviewer.com

  Dodaj komentarz

  Your email address will not be published. Required fields are marked *