The post is available in English. Nadzór IT (IT Governance) stał się ostatnio bardzo modnym tematem. Skąd jednak można czerpać o nim wiedzę?
Do tej pory brakowało dobrego przewodnika po literaturze dotyczącej IT Governance, zmieniło się to ostatnio wraz z pojawieniem się wytycznych do egzaminu CGEIT (Certified in the Governance of Enterprise IT) czyli egzaminu sprawdzającego wiedzę z zakresu nadzoru IT. Wraz z utworzeniem egzaminu, ISACA wydała również dokument „CGEIT Item Development Guide”, który w załączniku C – „References” odsyła do literatury potrzebnej do przygotowania się do egzaminu. Dokument ten jest zarazem źródłem wskazówek, gdzie szukać wiedzy o IT Governance.
Źródła zostały podzielone ze względu na następujące obszary egzaminu:
Obszar I – IT Governance Framework
Obszar II – Dopasowanie IT do strategii przedsiębiorstwa (Strategic Alignment)
Obszar III – Dostraczanie wartości przez IT (Value Delivery)
Obszar IV – Zarządzanie ryzykiem IT (Risk Management)
Obszar V – Zarządzanie zasobami IT (Resource Management)
Obszar VI – Pomiar wydajności IT (Performance Measurement)
Oczywiście znajdziemy tutaj źródła takie jak: COBIT 4.1, Val IT, i dokumenty komplementarne wydane przez ITGI i ISACA.
Jakie inne dokumenty poleca ISACA?:
- ITIL (nie wspomniano, która wersja),
- CMM (SEI),
- CMMI 1.2 (Carnegie Mellon University),
- [amazonify]0875846513:text::::Translating Strategy into Action[/amazonify]• [amazonify]1578512506:text::::How Balanced Scorecard Companies Thrive in the New Business Environment [/amazonify]• [amazonify]1591391342:text::::Converting Intangible Assets into Tangible Outcomes [/amazonify]• [amazonify]1591396905:text::::Using the Balanced Scorecard to Create Corporate Synergies [/amazonify][amazonify]0071410155:text::::The Six Sigma Handbook: The Complete Guide for Greenbelts, Blackbelts, and Managers at All Levels [/amazonify]
- Australian New Zealand Standard 4360 v 2004
- COSO
- PRINCE2
- Resource Management in OGSA
- [amazonify]1591402840:text::::Strategies for Information Technology Governance [/amazonify]
Jak widać całkiem sporo dokumentów, jednak niektóre tylko w części pokrywają tematykę IT Governance.
Na koniec, ze swojej strony chciałbym jeszcze dodać wartościowe źródła, które nie zostały wspomniane w dokumencie są to:
-
[amazonify]0195159535:text::::Competing in the Information Age – J. Luftmana[/amazonify]
Prosze wybaczyć, ale tłumaczenie terminu IT Governance jako nadzór IT – jak to sugeruje tytuł tej strony jest co najmniej dyskusyjne.
Ciekawy temat, rzeczywiście spotkałem się z różnymi tłumaczeniami, ten był mi najbliższy choćby ze względu na to, że SGH, gdzie kończyłem podyplomowe promouje właśnie takie tłumaczenie. Jaką ma Pan w taki razie propozycję na polskie tłumaczenie terminu „IT governance”
proponuje zostawić w oryginale (podobnie jak dziaj nikt nie usiłuje tłumaczyc na siłę np. słowa router) a w definicji okreslić jako ład korporacyjny i organizacyjny w IT