PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

Homefun

(in Polish only) The most crowded restaurant in Poland – with Intercity to Warsaw

Like Tweet Pin it Share Share Email

Sorry, the post is availabe in Polish only. It’s about railways in Poland and abou my business trip to Warsaw. If you’re intrested I’ll translate it for you. Contact with me via ‘about me’

Comments (4)

  • Great story about balancing demand and capacity. Whether for trains or IT department staff, balancing demand and capacity can be a challenge. Add a monopoly to the formula and it removes incentive.

    But, of course, the most important lesson of all is to listen to one’s spouse! 🙂

  • Jechałeś pociągiem. Fascynujące. Pierwszy raz, co?

  • Nie pierwszy raz, nie pierwszy raz też podróżowałem w podobnych warunkach. Fascynujący jest raczej wpływ braku realnej konkurencji na to, co można zrobić z klientami, oraz to jak przepuszcza się fajną okazję do zarobienia kasy. Na pewno warto jednak opisywać takie przypadki tak, że gdy na rynek polski przyjdzie wreszcie konkruencja, społeczeństwo i rząd mogły stanąć twardo po stronie wolnego rynku.

  • A nie było sytuacji w której kierownik WARSu wkurzony narzekaniami osób które chcą w spokoju coś zjeść a z braku miejsca muszą to robić na stojąco wyszedł na środek i stwierdził cytuję: “zjedli? wypili? to wypierdalać!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *