PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

HomeProject Management

Zarządzanie projektami dostarcza wartość przedsiębiorstwom

Like Tweet Pin it Share Share Email

This post is also available in English. W zeszłym miesiącu starałem odpowiedzieć na pytanie, jak przekonać ludzi do zarządznia projektami, jak pokazać wartość dostarczaną przez zarządzanie projektami. W trakcie powstawania tego artykułu pojawiły się wątpliwości, jak można być pewnym, że zarządzanie projektami dostarcza jakąkolwiek wartość?

W zeszłym tygodniu uzyskałem na to pytanie odpowiedź.

English versionÜbersetzen Sie zum Deutsch/GermanTraduzca al Español/SpanishTraduisez au Français/FrenchTraduca ad Italiano/ItalianTraduza ao Português/Portuguese日本語に翻訳しなさい /Japanese한국어에게 번역하십시오/Korean中文翻译/Chinese Simplified中文翻译/Chinese Traditionalترجمة الى العربية/ArabicVertaal aan het Nederlands/DutchΜεταφράστε στα ελληνικά/GreekПереведите к русскому/RussianOversetter til Norsk/NorwegianÖversätta till Svensk/Swedishहिन्दी अनुवाद करने के लिए/HindiTradueix al català/CatalanTulkot uz latviešu/LatvianPreložiť do slovenčiny/SlovakПереклад на українську/Ukrainian

Na konferencji „PMI Research Conference, 2008”, która odbyła się w Warszawie zaprezentowano wyniki czteroletnich badań. W swojej prezentacji „Researching the value of Project Management” – Janice L. Thomas i Mark Mullaly zaprezentowali wyniki badań przeprowadzonych w 65 organizacjach na całym świecie.

Badania potwierdziły, że zarządzania projektami tworzy wartość dla przedsiębiorstw i jest ona tym wyraźniej postrzegana im proces zarządzania projektami w organizacji jest dojrzalszy.

Więcej organizacji dostrzega zalety miękkie (nienamacalne) niż twarde. Żadna z przebadanych organizacji nie mierzy ROI (i nie zamierza) zarządzania projektami, a więc można przyjąć, że świat nie oszalał i nie stara się mierzyć wszystkiego (wyrażanie wszystkich korzyści zmian organizacyjnych w pieniądzu kojarzy się mi z kreatywną inżynierią finansową).

Jakie więc główne korzyści z zarządzania projektami wykazują badane organizacje?

– zarządzanie projektami pomaga myśleć ludziom w sposób kreatywny

– poprawa komunikacji w organizacji

– łatwiej i lepiej możemy rozwijać strategię / projekty są lepiej dopasowane do strategii organizacji

– możemy żądać więcej pieniędzy za nasze projekty

– kierownicy projektów lepiej sprzedają dodatkowe usługi.

Badania starały również praktyki, które pomagają / przeszkadzają w efektywnym wprowadzeniu zarządzania projektami w organizacji.

Na przykład do dobrych praktyk można zaliczyć: określenie właściciela, odpowiedzialnego za implementację zarządzania projektami, wszystkie zainteresowane strony powinny znać korzyści zarządzania projektami. Praktyki, który należy unikać to np.: przebiurokratyzowanie, sprzeczne cele stawiane zarządzaniu projektami przez kierowników projektów i kierowników funkcjonalnych, wymuszanie zarządzania projektami, bez wcześniejszej edukacji.

Więcej szczegółów znajdziecie w nagraniu z konferencji.

Poniżej więcej informacji powiązanych z tym artykułem:

Comments (1)

  • Jeśli to są główne (a można podejrzewać że w praktyce jedyne) korzyści ze stosowania zarządzania projektami (czyżby dało się prowadzić projekty bez zarządzania ?) to jest to działalność, której poświęca się stanowczo zbyt wiele uwagi w porównaniu do uzyskiwanych korzyści. Chyba że rzeczonych badań nie można uznać za miarodajne …

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *