This post is also available in English. W zeszłym miesiącu starałem odpowiedzieć na pytanie, jak przekonać ludzi do zarządznia projektami, jak pokazać wartość dostarczaną przez zarządzanie projektami. W trakcie powstawania tego artykułu pojawiły się wątpliwości, jak można być pewnym, że zarządzanie projektami dostarcza jakąkolwiek wartość?
W zeszłym tygodniu uzyskałem na to pytanie odpowiedź.
Na konferencji „PMI Research Conference, 2008”, która odbyła się w Warszawie zaprezentowano wyniki czteroletnich badań. W swojej prezentacji „Researching the value of Project Management” – Janice L. Thomas i Mark Mullaly zaprezentowali wyniki badań przeprowadzonych w 65 organizacjach na całym świecie.
Badania potwierdziły, że zarządzania projektami tworzy wartość dla przedsiębiorstw i jest ona tym wyraźniej postrzegana im proces zarządzania projektami w organizacji jest dojrzalszy.
Więcej organizacji dostrzega zalety miękkie (nienamacalne) niż twarde. Żadna z przebadanych organizacji nie mierzy ROI (i nie zamierza) zarządzania projektami, a więc można przyjąć, że świat nie oszalał i nie stara się mierzyć wszystkiego (wyrażanie wszystkich korzyści zmian organizacyjnych w pieniądzu kojarzy się mi z kreatywną inżynierią finansową).
Jakie więc główne korzyści z zarządzania projektami wykazują badane organizacje?
– zarządzanie projektami pomaga myśleć ludziom w sposób kreatywny
– poprawa komunikacji w organizacji
– łatwiej i lepiej możemy rozwijać strategię / projekty są lepiej dopasowane do strategii organizacji
– możemy żądać więcej pieniędzy za nasze projekty
– kierownicy projektów lepiej sprzedają dodatkowe usługi.
Badania starały również praktyki, które pomagają / przeszkadzają w efektywnym wprowadzeniu zarządzania projektami w organizacji.
Na przykład do dobrych praktyk można zaliczyć: określenie właściciela, odpowiedzialnego za implementację zarządzania projektami, wszystkie zainteresowane strony powinny znać korzyści zarządzania projektami. Praktyki, który należy unikać to np.: przebiurokratyzowanie, sprzeczne cele stawiane zarządzaniu projektami przez kierowników projektów i kierowników funkcjonalnych, wymuszanie zarządzania projektami, bez wcześniejszej edukacji.
Więcej szczegółów znajdziecie w nagraniu z konferencji.
Poniżej więcej informacji powiązanych z tym artykułem:
Jeśli to są główne (a można podejrzewać że w praktyce jedyne) korzyści ze stosowania zarządzania projektami (czyżby dało się prowadzić projekty bez zarządzania ?) to jest to działalność, której poświęca się stanowczo zbyt wiele uwagi w porównaniu do uzyskiwanych korzyści. Chyba że rzeczonych badań nie można uznać za miarodajne …