PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

HomeIT Management

Własny lapotp w pracy

Like Tweet Pin it Share Share Email

We wpisie o seminarium Gartnera – Transforming IT Infrastucture & Operations for IT Modernizations wspomniałem o pomyśle, polegającym na tym, że to pracownicy powinni przychodzić do pracy z własnym laptoem. Obiecałem też wtedy napisać więcej na ten temat.

Pomysł nie jest nowy, bo zaczęło być o nim głośno w 2005 roku, jednak do dzisiaj nie ma zbyt wiele publikacji na ten temat (chodź Garnter twierdzi, że u ponad 25% badanych przedsiębiorstw, ponad 30% pracowników korzysta z własnych laptopów).

Na czym więc polega cała idea? Pracodawca zamiast kupować laptopa swojemu pracownikowi, każe mu kupić sobie taki model, jak on chce. Pracownik powinien być zadowolony (pod warunkiem, że otrzymał na zakup fundusze od pracodawcy), gdyż może kupić sobie wymarzonego laptopa, pracodawca z kolei nie ma problemu z kolejnym środkiem trwałym i odciąża w ten sposób dział IT, pracownik będzie też lepiej dbał o własnego laptopa niż o firmowego (w tym momencie przypomniał mi się stary dowcip o tym, który samochód wiedzie na pół-metrowy krawężnik?… Oczywiście służbowy ;). Wszystko więc na oko wygląda wspaniale, dlaczego model ten nie jest taki popularny?

Do jednej z podstawowych dobrych praktyk w zarządzaniu IT należy dążenie do standaryzacji sprzętu IT, a tu mamy tego przeciwieństwo – „wolną amerykankę”. Pomysł, aby rozwiązać problem ze standaryzacją jest następujący – instalujemy na maszynie użytkownika maszynę wirtualną z całym potrzebnym oprogramowaniem (oczywiście mamy mniej problemów, gdy wszystkie aplikacje korporacyjne są webowe). Tej maszyny pracownik nie będzie używał do celów prywatnych.

Ale, co w przypadku awarii sprzętu? Trzeba przechowywać gdzieś wszystkie dane użytkownika, zapewnić, żeby przy zakupie laptopa nie zapomniał o „gwarancji biznesowej” (jeśli taką w ogóle proponuje producent wymarzonego modelu – a w przypadku awarii i tak są to 2 dni). Maszyna wirtualna też do końca nie rozwiązuje kwestii bezpieczeństwa, system operacyjny – gospodarz nadal jest podatny na ataki i może być przyczyną problemów (nie można w pełni odseparować środowiska wirtualnego od środowiska gospodarza).

Uważam, że trend stosowania przez pracowników własnych komputerów będzie powoli narastał, ale nie będzie on raczej dotyczył laptopów, a raczej PDA i UMPC (ceny spadły na tyle, że są realnymi alternatywami dla telefonów komórkowych, a jednocześnie zaczynają oferować funkcje dostępne laptopom – są dostępne i użyteczne, więc czemu ich nie wykorzystać). Modelem tym powinny się również zainteresować firmy, które nie stać na dział IT. Model ten również dobrze sprawdza się na uczelniach, w tym przypadku studenci na zajęciach korzystają z własnego sprzętu.

Poniższe linki mogą być również dla Ciebie ciekawe:

Comments (0)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *