PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

HomeFeatured

Konkurs – Wygraj podcasty z PDU lub kurs video przygotowujący do PMP

Like Tweet Pin it Share Share Email

Ponad dwa lata temu opublikowałem artykuł na tym blogu, który stał się prawdziwym hitem – chodzi o porównanie dostępnych na rynku certyfikatów dla kierowników projektów, nadszedł czas, aby odświeżyć informacje, które są zawarte w tym artykule. Z pracą nad aktualizacją tego artykułu związany również będzie mały konkurs.

Otóż postanowiłem się zgłosić do Was z prośbą o pomysły, o czym chcielibyście przeczytać w artykule dotyczącym certyfikatów dla kierowników projektów. Nie chcę, aby nowy artykuł był zwykłą aktualizacją swojego poprzednika, ale czymś nowym.

Oto zasady konkursu: do końca kwietnia, czekam na Wasze pomysły dotyczące tego, o czym chcielibyście przeczytać w artykule o certyfikatach dla kierowników projektów, jakie szczególne sprawy chcielibyście abym w nim poruszył – pomysły proszę umieszczać w komentarzach do tego postu, lub jeśli ktoś woli – to proszę o kontakt za pomocą formularza kontaktowego (nie zapomnijcie proszę o jakimś namiarze na siebie).

Teraz trochę o nagrodzie. Dla autora najciekawszego pomysłu (niekoniecznie realizowalnego, choć liczę szczególnie na takie, które można zrealizować) czeka do wyboru: PM Prepcast – kurs video przygotowujący do egzaminu PMP, jest to jednocześnie sposób na zdobycie wymaganych przez PMI 35 godzin do egzaminu PMP (dostawca szkolenia jest autoryzowany przez PMI) lub PDU Podcast – zestaw podcastów, których można słuchać na odtwarzaczu, telefonie, etc. i za, które można zdobyć PDU niezbędne każdemu PMP. Nieważne więc, czy masz już PMP, czy jeszcze nie – nagrody wydają się być ciekawe.

Zapraszam do konkursu. Ogłoszenie wyników zaraz po weekendzie majowym.

 

Comments (2)

  • Jak certyfikat za 500$ może być porównywalny z wykształceniem za naście czy dziesiątki tysiecy $. Certyfikat inteligencji nie daje i niczego nie potwierdza – sam PMBOK pisze w wielu miejscach: „but not limited to”. To w pdf tylko 507 stron. Metodyki są napisane ogólnie.

    Certyfikat można uzyskać nie mając wyższego wykształcenia czyli jest to inny sposób dotarcia do kompetencji zawodowej. To, że w Polsce się tzw. mgr zdewaluował i zajmuje sie pracą np. w OBI to już lokalny problem. Certyfikat zawsze stoi na świecie niżej od MSc. To jest w PMI tylko jedna książka i około 500$ za PMP – niżej niż dobre wykształcenie i doświadczenie. O szarych komórkach nie wspomnę. Zwyczajnie pewni ludzie i firmy z tych certyfikatów żyją … To, że ludzie w Polsce muszą pokazać na obecnym rynku pracy, że mają o jedno piórko więcej w … to inna sprawa. Dobrego wykształcenie biznesowego w Polsce jest zwyczajnie mało (ja uznaję 1-2 uczelnie) – certyfikaty tego problemu nie rozwiązują. Wprost przeciwnie – są niebezpieczne, bo ktoś uwierzy po jednej książce, że naprawdę coś umie i ups …
    Nie oszukujmy się.
    AVE

  • Mateusz,
    rzeczywiście Twój poprzedni artykuł odnośnie certyfikatów dla PMów był b. ciekawy.
    Z mojego punktu widzenia, chciałbym abyś spróbował:
    1. Porównywać certyfikat PMP raczej do P2Practicioner (a nie do P2Foundation).
    2. Czy mógłbyś też rozwiązać mój odwieczny problem, czyli z kim lepiej pracować – PMem „teoretycznym” (który ma papier – certyfikat), czy może z PMem „praktycznym” a bez certyfikatów:). Wiem, że aby zdobyć PMP trzeba mieć doświadczenie w tej roli, ale życie jest inne i coraz częściej spotykam osoby, które pracowały kilka lat jako specjalista w jakiejś dziedzinie, a potem wykuły na pamięć PMBOKa i zdały egzamin.
    3. A czy jest jakieś powiązanie pomiędzy certyfikatem a kulturą pracy w danej firmie. Tzn. zauważyłem, że PMI łatwiej się przyjmuje w firmach z pochodzeniem z USA. Świadczy to trochę o tym, iż podejście amerykanów do pracy jest trochę inne, a PMI jest wg. mnie napisany właśnie pod Amerykanów. Inaczej to wygląda w firmach z korzeniami Polskimi, lub w popularnych ostatnio Indiach/Chinach/Korei.
    4. Dziwi mnie też trochę fakt, iż instytucja PMI w każdym możliwym przypadku podkreśla, ze PMI nie jest metodologią a jedynie zbiorem dobrych praktyk. Jednak po egzaminie PMP można wyraźnie zauważyć, iż pytania są tak skonstruowane, jakbyśmy mówili o metodologii.
    5. Może jakieś porównanie certyfikacji (zakresu wiedzy) do np. studiów podyplomowych z Zarządzania Projektami?

    Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *