PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

Homepmp

PMP – porady praktyczne

Like Tweet Pin it Share Share Email

Dzisiaj kilka praktycznych uwag dla przygotowujących się do egzaminu PMP (z autopsji kolegów z pracy).

Eligibility Letter i rejestracja na egzamin

1. Cała procedura od strony PMI i Prometrica wraz z rejestracją na stronie PMI, wypełnieniem formularzy, weryfikacją danych przez PMI, rezerwacją terminu, zapłaceniem itd. zajmuje około dwóch tygodni (w tym przestoje wynikające z przepisów PMI, które nakazują odczekać 36 godzin między rejestracją i zapłatą w PMI, a rezerwacją terminu w Prometric, oraz weryfikacją danych  projektach przez PMI), niby nie dużo, ale jednak to nie jest czas pomijalny

2. Przygotowanie danych o projektach trwa trochę, więc dobrze jest sobie to przygotować wcześniej (ewentualnie można po kawałku uzupełniać aplikację na stronie PMI). Wszystkie dane, jakie są potrzebne do aplikacji macie wyszczególnione w dokumencie http://www.pmi.org/PDF/pdc_pmphandbook.pdf – jest tam też wzór aplikacji papierowej, która zawiera te same pola, co aplikacja elektroniczna.

3 . Nie poświęcajcie zbyt dużo czasu na opis projektów (czy też raczej deliverables z tych projektów). PMI daje na projekt tylko 500 znaków miejsca i dobrze jest się w tym zmieścić, bo potem na wydruku „obcina” dodatkowe dane. Nie używajcie też entera w tych opisach, bo wydruk ogranicza też ilość linii.

4. W Prometricu w Warszawie pustki, więc można się w zasadzie umówić „z dnia na dzień”.  Terminy są w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek o godzinach 9 lub 13.

Przygotowania do egzaminu

1. Rita – ta książka moim zdaniem jest najlepszym materiałem z którego można się przygotować. Używa języka i formatu pytań takiego jak na egzaminie. Zawiera sporo przykładowych pytań i informacje, które są na egzaminie, a nie ma ich w PMBOKu.

2. PMBOK w wersji angielskiej – bez tego ani rusz (chodzi o złapanie sformułowań, specjalnego słownictwa itd.) tez znajduje się na wspomnianym ftpie.

3. „Project Management Institute Code of Ethics and Professional Conduct” – krótkie dokument PDF dostępny na stronie PMI, na którym bazuje większość pytań z działu Social Responsibility.

4 . Odradzam wszelkie testy z sieci. Nie znalazłem żadnego dobrego, w różnych testach na sieci zaobserwowałem: BŁĘDY!!!, zbyt dużo pytań o definicje (na egzaminie tyle nie ma), brak pytań obliczeniowych i sytuacyjnych, używanie innych nazw niż PMIismy (na egzaminie z nimi się nie spotkałem), pytania są znacznie krótsze niż na prawdziwym egzaminie. Ogólnie można je stosować tylko z duża rezerwą (wyniki i czas rozwiązania na pewno nie są reprezentacyjne).

 EGZAMIN

1. Było kilka pytań obliczeniowych związanych z rodzajami kontraktów (FP,CPIF …), a nie ma tego w PMBOK, więc warto doczytać z materiałów szkoleniowych.

2. Nie wychodzic do lazienki, bo nie zatrzymują czasu, a nie jest go duąo. 🙂

3. Starać sie trzymać wydajności 1 pytanie na minute. Wtedy zostanie trochę czasu na koniec na

przejrzenie zaznaczonych pytań.

4. Pytania, na które nie jestes pewien odpowiedzi zawsze zaznaczaj do późniejszego przejrzenia (no chyba, że miałbyś zaznaczyć np. połowę pytań). Często poznasz odpowiedz np. 100 pytan dalej i

przewijanie takiej ilości jest czasochłonne. Zaznaczenie pytan pozwoli zrobic to szybko na koncu o ile bedzie czas na to. Taki fakt, ze masz coś konkretnego do skorygowania warto też szybko zanotować na kartce, bo po godzinie można zapomnieć.

5. Trzeba mieć prosty kalkulator. Jak ktoś zapomni to mają pożyczaka, ale pewnie tylko jednego.

6. Zawsze zaznacz jakąś odpowiedź od razu, nawet jak nie masz pojęcia co odpowiedzieć i oznaczasz pytanie do późniejszego przejrzenia.

7. Przygotuj sobie wszysztkie wzory na kartce. Przeczytaj ja bezpośrednio przed egzaminem i zapisz w oficjalnym brudnopisie podczas czasu na zapoznanie sie z oprogramowaniem. Każda sekunda jest później istotna. Nie zapomnij o wzorze na ilosc kanałów komunikacyjnych.

8. Jest trochę pytań o inputy, outputy i toole. Bywają podchwytliwe proponując np. toola, który w miarę pasuje do tematu jako input, a inputa, ktory jest prawidłową odpowiedzią wybierają takiego, żeby nie wiązał się w sposób jaskrawy z tematem.

 

Comments (2)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *