PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

HomeCertyfikacja

Pierwszy certyfikat ISO 20000 w Polsce ?

Like Tweet Pin it Share Share Email

Podczas pierwszego kongresu ITSMF Polska powstało pewne małe zamieszanie, gdy ktoś z sali podał informację, że w Polsce jest już pierwsza firma certyfikowana z ISO 20000 (co miało podważyć słowa jednego z prelegentów, który twierdził, że w Polsce nie ma jeszcze takiej firmy).

Co wykazało „krótkie internetowe śledztwo” ??

Rzeczoną firmą okazała się być PN Standard , która na swoich stronach chwali się certyfikatem „potwierdzajcym funkcjonowanie w oparciu o System Zarządzania Usługami IT w sposób zgodny z wymaganiami ISO/IEC 20000-1:2005 w zakresie: „Dostarczanie rozwiązań technologicznych z zakresu infrastruktury IT, wdrażanie i zarządzanie usługami wsparcia technicznego IT związanymi z sieciami, sprzętem komputerowym, systemami operacyjnymi oraz oprogramowaniem aplikacyjnym, na miejscu i zdalnie””. Na stronie można znaleźć również informację, że certyfikat został wydany przez „BSI Managaemnt Systems CEMEA„.

Pewne podejrzenie może wzbudzić jednak to, że w logo certyfikatu brakuje loga ITSMF. Co więcej na stronach ITSMF, która zawiera wszystkie certyfikowane w zakresie ISO 20000 firmy brakuje Polski, o firmie PN Stanadard nie wspominając.

Przyglądając się dokładniej liście autoryzowanych przez ITSMF firm, które mogą wydawać certyfikat ISO 20000 rzeczywiście możemy znaleźć na niej firmę „BSI Management Systems” ale oddział z United Kingdom ;), natomiast certyfikat wydała firma „BSI Management Systems CEMEA„, która autoryzowana przez ITSMF już nie jest.

Podsumowując:

PN Standard posiada rzeczywiście certyfikat, ale wydany przez nieautoryzowany podmiot (taki sam certyfikat może de facto wydać dowolony człowiek z ulicy), wartość takiego certyfikatu jest więc jedynie taka, jakie jest zaufanie przyszłych klientów do audytorów „BSI Management Systems CEMEA„. Za takim certyfikatem nie stoi więc siła ITSMF i cały proces, który ma na celu zapewnienie, że certyfikat jest wydawany jedynie firmom, które rzeczywiście powinny go otrzymać (a nie tak, jak się to coraz częściej zdarza w przypadku certyfikatów z rodziny ISO 9000).

Cały czas czekam na pierwszą w Polsce firmę z akredytowanym certfikatem.

Myślę, że temat jest na tyle ciekawy, że ocertyfikacji ISO 20000 jeszcze kiedyś napiszę – np. o ciekawzych zagadnieniach związanych z procesem ustalania zakresu, czy właśnie z nadzorem jaki sprawuje ITSMF nad przyznawaniem certyfikatu.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, poniższe linki również mogą być dla Ciebie interesujące

Comments (3)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *