PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

Homeprocess management

Opis procesów w przedsiębiorstwie

Like Tweet Pin it Share Share Email

Zastanawialiście się czasami, dlaczego procedury i opisy procesów w wielu firmach są często prezentowane w nieciekawej, trudnej do przyswojenia i zrozumienia formie wielostronicowych dokumentów? Nie dość, że przydatność takich dokumentów bywa często wątpliwa (jeśli przeciętny pracownik musi się zapoznać z kilkudziesięcioma różnymi i często ze sobą sprzecznymi procedurami, to ciężko mówić o jakiejkolwiek możliwości egzekwowania ich stosowania), a można przecież inaczej. Jeśli właśnie zastanawiacie się, jak zorganizować repozytorium procedur Waszej firmy tak, żeby było łatwo zarządzane i przyjazne dla pracowników, albo np. jesteście w trakcie opracowywania metodyki zarządzania projektami, to polecam Wam fajne i darmowe narządzie.

Narzędziem, o którym tu jest mowa jest Eclipse Process Framework , służy ono do tworzenia portalu zawierającego opis procesów (np. metodyki). Jeśli widzieliście, jak wygląda RUP, to właśnie taki portal jesteście w stanie uzyskać z tego narzędzia. Zamiast długo się rozpisywać, poniżej przykłady portali wygenerowanych przy pomocy EPF:

EPF jest bezpłatną i otwarta wersją Rational Method Composer, ja praktycznie nie byłem w stanie dostrzec znaczących różnic pomiędzy tymi produktami, z tą różnicą, że do RMC dostajemy wsparcie techniczne, możemy dokupić szkolenia, a w przypadku EPF musimy radzić sobie sami (ale jest silnie rozwinięta społeczność wokół tego projektu, więc nie jesteśmy sami). RMC jest też zawsze o krok do przodu z nowinkami, no i generują się „ciut” ładniejsze obrazki. Jednak narzędzia te są tak zgodne ze sobą, że w EPF udało odpalić mi się IBMowego ITUP (o którym będzie więcej w jednym z następnych wpisów).

Co oferuje samo narzędzie? Możliwość opisu procesów i budowania ich z pojedynczych zadań, przypisywania: odpowiedzialności wg ról, narzędzi, wytycznych, checklist, itp. Istnieje możliwość tworzenia tzw. konfiguracji, czyli sposobów, w jaki portal ma być wyświetlany (np. możliwość różnego grupowania procesów, czy też rozszerzania contentu w zależności od np. działu firmy, czy specyfiki projektu).  Możemy wyświetlić procesy, do których przypisana jest konkretna rola, ale także te do wykonania, których potrzebne jest określone narzędzie, możemy też grupować procesy wg wejść lub wyjść. Aż prosiłoby się, żeby za pomocą tego zamodelować PMBOKa, czy ITILa.

Narzędzie wspiera również grupową pracę (Clear Case, CVS), a wynikiem jest portal w postaci statycznego HTML, albo WAR, który bezproblemowo uruchamia się pod Tomcatem.

Na podanej przeze mnie stronce znajdziecie webcasty, instrukcje, przykłady, jak pracować z narzędziem. Myślę, że warto dać EPFowi szansę i poświęcić trochę czasu. Dzięki niemu będziemy mieli znacznie ułatwioną pracę, a wysiłek poniesiony na naukę narzędzia, znacznie zaprocentuje, gdy będziemy mieli stos procedur, nad którymi nikt nie panuje, a pracownicy wybierając w portalu intranetowym swoją rolę lub stanowisko zostaną skierowani do procedur ich obowiązujących i to tylko do opisów konkretnych czynności, które mają wykonać, przedstawionych w prosty i intuicyjny sposób.

 

 

P.S. Po chwilowej przerwie wracam do blogowania, pod koniec tygodnia kolejna część artykułu o porażkach w projektach IT, a w międzyczasie pojawi się na pewno coś jeszcze.

Comments (3)

  • Jestem uzytkownikiem (inżynierem procesów IT) EPF\RMC od ponad roku. Narzędzie w porównaniu z tradycyjnymi sposobami definiowania i publikowania procesów jest naprawdę rewelacyje. Wśród najistotniejszych zalet wymieniłbym skalowalność i elastyczność platformy, maksymalizację reużycia gotowych, lub opracowanych już elementów.

    PS. W RMC jest opcja generowania z tego pięknie skonfiguroanego i prezentowanego procesu opasłego dokumentu w pdf lub doc. Ale po co? 🙂

  • Apropos możliwości generowania site’a w postaci pdf to ostatnio pojawiła się nam taka potrzeba, więc nigdy nie mów nigdy 😉

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *