PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

HomeISO 20000

ITUP – ITIL według IBM?

Like Tweet Pin it Share Share Email

Nie tak dawno temu pisałem o narzędziu Eclipse Process Framework (darmowy brat Rational Method Composer’a), a wspominam o tym, bo chcę pokazać, co za pomocą tego typu narzędzia można zrobić, a przy okazji ma to wiele wspólnego z ITIL’em 😉

ITUP czyli IBM Tivoli Unified Process jest to model referencyjny opracowany przez IBM dotyczący dziedziny zarządzania usługami IT (ITSM).  Co ciekawe jest on całkowicie darmowy (jest co prawda niewielki haczyk, ale o tym na samym końcu)i do pobrania ze stron IBM’a (wymagana rejestracja), co jest prawdziwą rzadkością, jak na tego typu narzędzie, które jest prawdziwą kopalnią wiedzy.

ITUP został zbudowany w oparciu o ITIL w wersji 2, ale prace, które mają dostosować go do wersji 3 są już bardzo zaawansowane i od ludzi z IBM’a usłyszałem, że nowa wersja ujrzy światło dzienne w maju tego roku.

Gdyby ITUP został zbudowany w oparciu wyłącznie o ITIL’a nie był, aż taki ciekawy, jednak jego twórcy nie poprzestali tylko na ITILu; ITUP mapuje się na następujące modele referencyjne:  COBIT, Sarbanes-Oxley, CMMI, eSCM, eTOM, ISO 17799, ISO 19770, ISO 20000, ISO 27001, PRM-IT, RUP, Six Sigma. Dokładne informacje o mapowaniu można znaleźć w samym modelu.

Co więc takiego nam dostarcza ITUP?

– Bibliotekę procesów – opis procesów (w dużo bardziej praktycznym stopniu niż robi to ITIL, co czyni je łatwiejszymi w adaptacji do swoich potrzeb), procesy są rozrysowane na szczegółowych diagramach.

– Role i ich odpowiedzialności za wykonywaną pracę, udział w procesach

– Scenariusze – przykłady, praktyczne sposoby zastosowania ITUP’a

– Przewodniki po narzędziach – opisy narzędzi głównie IBM’a (głównie ze stajni Tivoli), to w jaki sposób można je wykorzystywać w opisanym modelu referencyjnym (to tu kryje się ten haczyk, klikając w Tools trafimy na opis, jak to fajnie zostało zaimplementowane w narzędziach IBM’a)

ITUP jest bardzo ciekawym i wszechstronnym modelem ITSM, choć opisy procesów robią czasami wrażenie bardzo ubogich, to diagramy to rekompensują. Polecam wszystkim, którzy implementują ITIL’a w swojej organizacji, możecie znaleźć sporo ciekawych rozwiązań, gotowych procesów (co ważniejsze ITUP daje się zaciągnąć do darmowego EPF’a i można go łatwo poddać modyfikacji). Całość psuje trochę umieszczanie opisów rozwiązań IBM’a (ale dla części może to być wręcz zaleta, więc nie czepiam się). Na pewno jest to model, na który warto popatrzeć, za nim zaczniemy tworzyć własne procesy ITIL’owe.

Dla zaintersowanych ITUP’em i narzędziem do modelowania procesów, polecam nagranie z webcasta, zobaczycie na własne ocz, jak można szybko dostosować taki model do swoich potrzeb i jakie są możliwośći narzędzia EPF.

Miłego korzystania.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *