PMI PMP PDU ITIL v3 training and materials

Homepmp

Co nowego w PMBoK 4th editon

Like Tweet Pin it Share Share Email

The post  ‚What’s new in PMBoK 4th edition’ is available in English (Tomek thanx for translation).

W lutym bieżącego roku PMI opublikowało wersję roboczą czwartej wersji PMBoK. Każdy mógł się z nią zapoznać i zgłosić swoje uwagi. Ostateczna wersja standardu zostanie prawdopodobnie opublikowana z końcem tego roku. Jakie zmiany można było zobaczyć w propozycji przedstawionej przez PMI?

Na pierwszy rzut oka widać zmiany w nazwach procesach, teraz wszystkie są już w postaci czasowników, ale czy zmieniło się coś po za nazwami procesów?


English versionÜbersetzen Sie zum Deutsch/GermanTraduzca al Español/SpanishTraduisez au Français/FrenchTraduca ad Italiano/ItalianTraduza ao Português/Portuguese日本語に翻訳しなさい /Japanese한국어에게 번역하십시오/Korean中文翻译/Chinese Simplified中文翻译/Chinese Traditionalترجمة الى العربية/ArabicVertaal aan het Nederlands/DutchΜεταφράστε στα ελληνικά/GreekПереведите к русскому/RussianOversetter til Norsk/NorwegianÖversätta till Svensk/Swedishहिन्दी अनुवाद करने के लिए/HindiTradueix al català/CatalanTulkot uz latviešu/LatvianPreložiť do slovenčiny/SlovakПереклад на українську/Ukrainian
Zrobiono pewne porządki z procesami i tak:

 • Usunięto Develop preliminary scope statement (uznano, że jego zakres zbytnio pokrywa się ze „Scope Definition”).
 • Zniknął również Scope planning (to już chyba konsekwencja do trzeciej edycji PMBOK, gdzie wyeliminowano planowanie zarządzania harmonogramem i kosztem) – dla zdających egzamin PMP pewnie będzie to pewne utrudnienie, bo czynności z planowaniem zarządzania: zakresem, harmonogramem i kosztem i tak trzeba wykonać i na egzaminie pewnie się i tak pojawią pytania o te czynności.
 • Znacznie „skompresowano” zarządzanie dostawcami (Procurement Management) – z sześciu procesów zrobiono cztery. Zakres grupy procesowej się jednak nie zmienił, teraz jest bardziej spójnz. W wersji trzeciej PMBoK procesy wydawały się jakby pocięte na siłę.

Zmiany dotknęły również procesy Manage Project Team i Manage Stakeholders Expectations (Manage Stakeholders), powyższe procesy zostały przeniesione z Monitor & Control do Execution. Autorzy PMBoK tłumaczą to tym, że ludzie to nie dokumenty ani produkty i nie można ich kontrolować.

W nowym PMBoK pojawiły się również nowe procesy: Identify Stakeholders (wynikami są rejestr interesariuszy projektu i strategie zarządzania interesariuszami), Collect Requirements (nie tylko zbieranie wymagań, ale również zarządzanie nimi, a także planowanie zarządzania wymaganiami) – to był chyba jeden z tych procesów, których bardzo brakowało wszystkim kierownikom projektów informatycznych.

Oczywiście nie jest tak, że PMBoK w wersji trzeciej nie wspominał o tych procesach, ale stały się one na tyle ważne (patrząc np. na wyniki badań nad przyczynami porażek projektów), że powinny były otrzymać swoje miejsce w PMBoK i tak się stało.

Jakie jeszcze inne zmiany wprowadza PMBoK 4? Widać, że podąża on w kierunku agile i jeszcze bardziej namawia nas do stosowania podejścia rolling wave planning. W tej wersji zaprezentowano również  koncepcje dokumentów projektowych i planu zarządzania projektem, co upraszcza znacznie dotychczasową koncepcję planu zarządzania projektem, który  w rzeczywistości tylko w części składał się z planów, a pozostałe były dokumentami wspierającymi zarządzanie projektem, obecnie zwane są dokumentami projektowymi.

Na ostateczną wersję PMBoK będziemy musieli poczekać jeszcze około pół roku, ale już teraz widać, że nie zapowiada się rewolucja na skalę ITIL w wersji 3. Zmiany nie są rewolucyjne, raczej ewolucyjne. Jednak należy przyznać, że podążają one w dobrym kierunku.

Więcej intereusjących linków znajdziesz poniżej

Comments (4)

 • i would like to download PMBoK v.4. you kwnow where…regards!

 • Dear Sir,
  I have just 3 specific questions

  1 – were the existing formulas changed in the new version?
  2 – are there new formulas (maybe they added a few of them)?
  3 – any formulas have been removed?

  Thanks a lot in advance.

  Best regards
  Alex Silva, PMP

 • coolio

 • hi there

  kindly help me in downloading the PMP 4th edition free

  thanks

  B R

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *